دوشنبه , مرداد ۱۱ ۱۴۰۰
قدیمی ترین دانشگاه های جهان
معرفی قدیمی ترین دانشگاه های جهان

معرفی قدیمی ترین دانشگاه های جهان + عکس

تاریخ تاسیس نخستین دانشگاه ها در جهان تقریبا به هزار سال پیش باز می گردد و چنین قدمتی باعث شده که قدیمی ترین دانشگاه های جهان به عنوان جاذبه های گردشگری کشورها نیز بشمار آیند . در این مطلب لیستی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان را آماده کرده ایم . در ادامه با خانه عکس همراه شوید.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان در حقیقت میراث دانش نوین بشریت هستند که بسیاری از آنها حتی با چنین قدمتی هنوز هم از لحاظ آموزشی در رتبه های بالای جهان قرار دارند در ادمه به معرفی 10 دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های جهان خواهیم پرداخت.

دانشگاه الازهر (Al-Azhar University) : در کشور مصر و در  سال ۹۷۰ میلادی بنیان‌گذاری شده . دانشگاه الازهر که در سال ۹۷۰ بنیان‌گذاری شده تا سال ۱۹۶۱ به عنوان یک دانشگاه به رسمیت شناخته نمی‌شد. این دانشگاه در واقع به عنوان یک مدرسه برای آموزش دانش‌آموزان از دبستان تا دبیرستان و همچنین مرکز آموزش‌های اسلامی شناخته می‌شد ولی امروزه با به‌کارگیری استانداردهای مدرن در رتبه جهانی ۷۰۱+ قرارگرفته است. در حال حاضر ۲۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه کویمبرا (University of Coimbra) : دانشگاه کویمبرا (با رتبه ۳۵۱ جهانی) در سال ۱۲۹۰ در پایتخت پرتغال بنیان‌گذاری شد و در طی زمان به درخواست پادشاهان مختلف به شهرهای دیگر منتقل شد و سرانجام امروزه در شهر کویمبرا سومین شهر بزرگ پرتغال قرار دارد. این دانشگاه که دوران اصلاحات زیادی را پشت سر گذاشته برای سال‌های زیادی در سده هجدهم تنها دانشگاه پویا پرتغال محسوب می‌شد و امروزه پذیرای ۲۵,۰۰۰ دانشجو است.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه سیه نا (University of Siena) : در کشور ایتالیا و در  سال ۱۲۴۰ میلادی بنیان‌گذاری شده . دانشگاه سیه نا واقع در شهر کوچک سیه نا در منطقه تاسکانی یکی دیگر از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه با رتبه ۴۷۱ – ۴۸۰ جهانی با ۲۰,۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل در پردیس‌های خود کمابیش نصف جمعیت شهر را شامل می‌شود.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه ناپل فدریکو دوم (University of Naples Federico II) : دانشگاه ناپل فدریکو دوم توسط فدریک دوم امپراتور روم باستان در سال ۱۲۲۴ در شهر ناپل بنیان‌گذاری شده است. این دانشگاه با رتبه ۳۴۵ جهانی در حال حاضر شمار زیادی از رشته‌های تحصیلی را به جامعه دانشجویی ۱۰۰,۰۰۰ نفری خود ارائه می‌دهد.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه پادووا (University of Padua) :  دانشگاه پادووا (با رتبه ۲۶۲ جهانی) که در سال ۱۲۲۲ در ایتالیا بنیان‌گذاری شده جزو معدود دانشگاه‌های به جا مانده از قرون وسطی در ایتالیا است که هنوز در حال فعالیت است. دانشگاه پادووا به پاس تحقیقات اولیه در زمینه کیهان‌نوردی، حقوق، پزشکی و فلسفه شناخته شده است. در حال حاضر ۴۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)  : دانشگاه کمبریج در سال ۱۲۰۹ توسط شماری از اساتید و دانشمندانی که به دلایل اختلافات سیاسی دانشگاه آکسفورد را رها کرده بودند بنیان‌گذاری شد و امروز با رتبه ۲ جهانی از دانشگاه آکسفورد پیشی گرفته است. در حال حاضر ۱۸۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که از این شمار ۶۰۰۰ تن دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر هستند.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه پاریس (University of Paris) : دانشگاه پاریس میانه سال‌های ۱۱۶۰ و ۱۲۵۰ در پایتخت فرانسه بنیان‌گذاری شده و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا شناخته می‌شود. فعالیت این دانشگاه در طی انقلاب کبیر فرانسه از سال ۱۷۹۳ تا ۱۸۹۶ متوقف شد و پس از آن تا به امروز که به ۱۳ دانشگاه مستقل تقسیم شده است به عنوان یک دانشگاه معتبر در سطح بین‌المللی مطرح است.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه سالامانکا (University of Salamanca) : یکی دیگر از دانشگاه‌های قدیمی جهان دانشگاه سالامانکا (با رتبه جهانی ۴۹۰) است که در سال ۱۱۳۴ بنیان‌گذاری شده و در سال ۱۲۱۸ نشان پادشاهی را دریافت کرده است. دانشگاه سالامانکا به عنوان قدیمی‌ترین موسسه در اسپانیا در غرب شهر مادرید قرار دارد و در حال حاضر دارای ۳۰,۰۰۰ دانشجو در ۹ پردیس خود است.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) : دانشگاه آکسفورد (با رتبه ۵ جهانی) با فهرست طویل ۲۶ نخست‌وزیر انگلستان، ۲۰ اسقف اعظم کانتربوری، ۱۲ قدیس، ۴۷ برنده جایزه نوبل و همچنین استفان هاوکینگ به اندازه قدمت خود مورد احترام نیز است. دانشگاه آکسفورد که به طور قطع یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان است در حال حاضر دارای ۲۲,۰۰۰ دانشجو است.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

دانشگاه بولونیا (University of Bologna) : دانشگاه بولونیا University of Bologna (با رتبه ۱۸۲ جهانی) در سال ۱۰۸۸ پایه‌گذاری شده و تا به امروز هیچ‌گاه تکاپوی خود را متوقف نکرده است و به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان شناخته می‌شود. دانشگاه بولونیا تا دوره‌ای از دوره معاصر تنها دوره‌های دکترا ارائه می‌داد ولی امروزه دوره‌های متنوع در همگی مقاطع در این دانشگاه تدریس می‌شود.دانشگاه بولونیا واقع در شهر بولونیا، ایتالیا در حال حاضر دارای ۸۵,۰۰۰ دانشجو است که از این شمار ۳۰,۰۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر مشغول به تحصیل هستند.

قدیمی ترین دانشگاه های جهان

درباره ی سعید ارجمندی

سعید ارجمندی هستم 22 ساله، دانشجوی رشته الکترونیک و علاقه‌مند به حوزه تکنولوژی، فیلم و سینما. دنیای وب دنیای جداناشدنی من است و روزانه بخشی زیادی از وقتم را به واسطه فعالیت تخصصی‌ام در این حوزه می گذرد. خانه عکس را نیز به نوبه خود دریچه‌ای می دانم به دنیا ناشناخته اطرافمان تا همین دلیلی باشد برای نوشتنم در این سایت.اگر شما هم مثل من برای دیدن زیبایی‌های جهان کنجکاو می‌کنید، حتما بخشی از آن را می‌توانید در خانه عکس پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *