ایستگاه‌های مترویی که انگار به جهان دیگر متصل است

امروزه مترو به‌عنوان یکی از کارآمدترین شیوه‌های حمل‌ونقل عمومی در شهرهای بزرگ جهان پذیرفته شده است؛ اما جدا از کارایی اصلی، ایستگاه‌های مترو می‌توانند به زیبایی شهرها کمک کنند و سطح زیرین شهر را هم مانند روی آن، دل‌نشین کنند؛ درست مانند اتفاقی در که شهر استکهلم افتاده است. با خانه عکس همراه شوید.

اگر در تهران، مشهد یا دیگر شهرهای ایران که دارای مترو هستند زندگی کرده باشید، احتمالاً حداقل برای یک‌ بار هم که شده گذرتان به مترو افتاده است. شهرداری و نهادهای متولی مترو به‌خصوص در تهران توانسته‌اند با نصب آثار هنری و تابلوهای انتزاعی، زیبایی و جذابیت خاصی به ایستگاه‌های مترو بدهند؛ اما پروژه‌ای که در ایستگاه‌های مترو شهر استکهلم انجام شده است، سطح به‌مراتب بالاتری دارد.

شهر استکهلم (Stockholm)، بزرگ‌ترین شهر کشور سوئد است و عنوان پایتخت این کشور را هم به دوش می‌کشد. ‌شبکه‌ی خطوط مترو عظیم این شهر، یکی از پیچیده‌ترین خطوط حمل‌ونقل جهان را تشکیل می‌دهد و با طولی معادل ۱۱۰ کیلومتر (۶۵ مایل)، در کنار طولانی‌ترین خطوط مترو جهان نظیر مترو نیویورک قرار می‌گیرد.

مترو این شهر دارای ۱۰۰ ایستگاه مختلف است که طرح زیباسازی خلاقانه‌ی موردبحث ما، در بیش از ۹۰ ایستگاه آن انجام شده است. مسئولان زیباسازی ایستگاه‌های مترو استکهلم، به‌جای آن‌که به روش‌های سنتی و تکراری نصب تابلو و مجسمه روی بیاورند، سعی کرده‌اند به شیوه‌ای جذاب، فضای مترو را به یک جهان فانتزی تبدیل کنند.

برای زیباسازی مترو استکهلم بیش از ۱۵۰ هنرمند فعالیت کرده اند
برای انجام این پروژه، بیش از ۱۵۰ هنرمند مختلف گرد هم آمده‌اند و با حکاکی، ایجاد طرح‌های برجسته، نقاشی و رنگ‌آمیزی، موزاییک‌کاری و چسباندن قطعات مخصوص، به هرکدام از این ایستگاه‌ها هویت جدیدی داده‌اند. این طراحی‌ها به‌قدری زیبا و مسحورکننده هستند که بازدیدکنندگان خارجی که برای اولین بار آن‌ها را می‌بینند تا چند دقیقه محو تماشای آن‌ها می‌شوند و فراموششان می‌شود که برای سوار شدن به مترو به آنجا آمده‌اند!

درباره

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*