شهر مسکو
حقایقی جالب در مورد شهر مسکو

حقایقی جالب در مورد شهر مسکو که شاید تا کنون نمی دانستید

همانطور که می دانید روسیه پهناور ترین کشور جهان است و شهر مسکو نیز پایتخت آن می باشد اما در مورد این شهر حقایق جالبی وجود دارد که شاید تاکنون نمی دانستید. در این مطلب به ارائه این حقایق خواهیم پرداخت . با خانه عکس همراه شوید.

شهر مسکو در طول تاریخ همواره به عنوان یکی از شهرهای مهم جهان مطرح بوده است و البته باید بدانید که اکنون نیز یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری جهان به شمار می آید. اکنون به سراغ ارئه حقایق و نکاتی جالب در مورد شهر مسکو خواهیم رفت.

1- قدمت شهر مسکو به سال ۱۱۴۷ میلادی باز می‌گردد. این شهر برای سال‌های زیادی به عنوان پایتخت روسیه مطرح بوده است؛ اما از سال ۱۷۱۲ تا ۱۹۱۷ پایتخت کشور، به سن پترزبورگ انتقال پیدا کرده بود.

شهر مسکو

2- برای نام این شهر نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. قوی‌ترین نظریه بیانگر این است که «مسکو» در زبان روسیه قدیم به معنای «شهر کنار رودخانه‌ی مسکوا» بوده است.

شهر مسکو

3- مساحت مسکو به اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند به عنوان یک کشور شناخته شود. از طرفی جمعیت ۱۲ میلیونی، این شهر را در بین ۱۰ شهر پرجمعیت جهان قرار داده است.

4- دین غالب مسکو، مسیحیت است؛ در حالی که شاخه‌ی ارتودوکس از پیروان بیشتری در این شهر بهره می‌برد.

5- رودخانه‌ی «مسکوا» (Moskva River) که یکی از انشعبات رودخانه‌ی «ولگا» (Volga River)، طولانی‌ترین رودخانه‌ی اروپا است، با طول ۱۴۰ کیلومتر در مسکو جریان دارد.

6- بیشترین تعداد میلیاردرهای جهان در مسکو قرار دارند. این در حالی است که پس از این شهر، نیویورک در رده‌ی دوم قرار دارد.

7- شهر مسکو در ارتفاع ۱۵۰ متری بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

8- کتابخانه‌ی ملی روسیه که در شهر مسکو قرار دارد، بزرگ‌ترین کتابخانه در اروپا است که در سال ۱۸۶۲ بنا شد. همچنین این کتابخانه پس از کتابخانه‌ی آمریکا، دومین کتابخانه‌ی بزرگ جهان نیز محسوب می‌شود.

شهر مسکو

9- مسکو از آب و هوای نسبتا مرطوب ولی نه چندان گرم در تابستان و زمستان‌های سرد برخوردار است. گرم‌ترین ماه‌های سال از خرداد تا مرداد است که میانگین دما به ۲۳ درجه می‌رسد. همچنین میانگین دما در زمستان به ۱۱ درجه زیر صفر می‌رسد

10- «میدان سرخ» (Red Square) شهر مسکو، از قدمت بسیار زیادی برخوردار است. این میدان در گذر سال‌ها اتفاقات کوچک و بزرگ متعددی را به خود دیده است؛ از مغازه‌ها و بازارها در قرن‌های دور تا جشن‌ها و رژه‌های شوروی سابق. امروزه نیز میدان سرخ در کنار مجموعه‌ی کرملین و کلیساها و فروشگاه‌ها از جاذبه‌های اصلی مسکو به شمار می‌رود.

11- ایده‌ی ساخت مترو از سال ۱۸۷۵ در مسکو مطرح شد. این در حالی بود که اولین ایستگاه مترو در این شهر در سال ۱۹۳۵ افتتاح شد. همچنین آخرین ایستگاه متروی این شهر تا این لحظه، در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و تعداد ایستگاه‌های متروی شهر را به ۱۹۶ رساند.

12- خیابان قدیمی «آربات» (Arbat) مسکو از شهرت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از جاذبه‌های اصلی این شهر محسوب می‌شود. این خیابان ۵۲۰ سال قدمت دارد. اخیرا خیابان جدیدی به نام «آربات نو» نیز در این منطقه ساخته شده است.

شهر مسکو

13- در سال ۱۹۸۰ مسکو میزبان بیست و دومین المپیک بود.

14- آرامگاه لنین، رهبر شوروی سابق، در میدان سرخ قرار دارد. همچنین آرامگاه نمادینی برای سربازهای گمنام در بیرون از این میدان ساخته شده است.

شهر مسکو

15- بنای کرملین در قرن ۱۳ میلادی توسط مهندسینی از ایتالیا ساخته شد. سپس در قرن ۱۵ میلادی بازسازی و به شکل امروزی تبدیل شد.

شهر مسکو

16- کلیسای «سن باسیل» (Saint Basil’s Cathedral) که در میدان سرخ قرار دارد، یکی از نمادهای اصلی مسکو و حتی روسیه است. این کلیسا که در سال ۱۵۶۱ ساخته شد، امروزه تنها به عنوان موزه به کار خود ادامه می‌دهد.

شهر مسکو

17- در طول جنگ جهانی دوم، ایستگاه‌های متروی مسکو به عنوان پناهگاه‌های جنگی به کار می‌رفت.

18- برج مخابراتی مسکو که «استانکیو» (Ostankino TV Tower) نام دارد، در حال حاضر با ۵۴۰ متر ارتفاع، بلندترین برج اروپا محسوب می‌شود.

شهر مسکو

19- تئاتر «بولشوی» (Bolshoi Theatre) که در مرکز شهر مسکو قرار دارد، از سال ۱۸۲۵ آغاز به کار کرده است. در طی این سال‌ها، این بنای مجلل میزبان تئاترها، باله‌ها و ارکسترهای کم‌نظیری از سرتاسر جهان بوده است.

شهر مسکو

20- تعداد خطوط متروی این شهر به ۱۲ خط می‌رسد که روزانه بیش از ۶ میلیون مسافر را در سطح شهر حمل می‌کند. متروی مسکو پس از شهرهای توکیو و سئول، شلوغ‌ترین متروی جهان محسوب می‌شود.

شهر مسکو

21- در سال ۱۸۱۲، ناپلئون به همراه ارتشش به مسکو رسید؛ اما علی‌رغم خرابی‌هایی که در شهر بر جای گذاشت، میدان سرخ مسکو را ویران نکرد.

22- در ۲۷ مارچ ۱۹۸۷، با پایان یافتن جنگ سرد، پسری ۱۹ ساله و آلمانی با هواپیما در مرکز میدان سرخ به نشانی صلح فرود آمد.

شهر مسکو

23- نام میدان سرخ هیچ ارتباطی به نمادهای شوروی سابق ندارد. این نام از واژه‌ی قدیمی «کرسنی» (Krasnyy) به معنای «سرخ و زیبا» گرفته شده است.

24- ساختمان دانشگاه مسکو، بزرگ‌ترین بنای دانشگاهی در جهان به شمار می‌رود.

شهر مسکو

25- در انتها جالب است بدانید، بازی «تتریس» (Tetris) که همان جورچین پازل‌ها است، خالقی روسیه‌ای دارد که در سال ۱۹۸۴ با تصویری از کلیسای سنت باسیل مسکو این بازی را آفرید.

شهر مسکو

درباره چنگیز قیاسی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*