دروازه جهنم

سفری به حفره آتشین دروازه جهنم در ترکمنستان !

دروازه جهنم یا دروازه دوزخ Jähennem derwezesi یک میدان گازی در کنار روستای دروازه در قره‌قوم، استان آخال ترکمنستان است. این دروازه جهنم در حقیقت دهانه ای آتشین است که بیش از ۴۰ سال در حال سوختن است. در ادامه با خانه عکس همراه شوید.

دروازه جهنم  زمانی مورد توجه قرار گرفت که در سال ۱۹۷۱ بود که تیمی از مهندسان اهل شوروی در جستجوی نفت،آن را کشف کردند و بیش از ۴ دهه است که جاذبه گردشگری این منطقه به حساب می آید.
گودالی عظیم به قطر حدود ۷۰ متر و گودی بیشینه تا ۲۰ متر که در آتش ناشی از تراوش گاز طبیعی بیش از ۴۰ سال در حال سوختن است و بوی گاز و ترکیبات دارای گوگرد آن تا مسافت زیادی در اطراف گودال به مشام می‌رسد. محدوده حرارت غیر قابل تحمل آن تا حدود ۶۰ متری لبه گودال می‌رسد. مختصات تقریبی گودال عبارتند از: طول جغرافیایی ۵۸ درجه و ۲۶ دقیقه و ۲۱٫۸ ثانیه شرقی و عرض جغرافیایی ۴۰ درجه ۱۵ دقیقه و ۹٫۴ ثانیه شمالی.

محققان پس از بررسی ها متوجه شدند که گازهای سمی دهانه دروازه جهنم می تواند به شهرهای نزدیک آسیب برساند،پس تیمی برای از بین بردن موادی چون متان اعزام شد و گمان می رفت که آتش گُر گرفته از گاز طبیعی در طول چند هفته از بین برود اما شگفت انگیزی داستان به این بود که این آتش ۴۰ سال به سوختن ادامه داده است و سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی به تماشای دروازه جهنم می روند.

با هم تصاویری دیدنی از دروازه جهنم واقع شده در صحرای استان آخال ترکمنستان را تماشا می کنیم.

منبع: میهن پست

درباره

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*