کایاک سواری در اعماق جنگل زیرزمینی کشور لائوس!

کشور لائوس از دیر باز به عنوان یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار مورد توجه قرار داشته است. به ویژه به دلیل معابد پر زرق و برق و همچنین چشم‌اندازهای تماشایی که نه در سطح، بلکه در اعماق زمین به جلوه‌گری می‌پردازند. این بار به یکی از این مناظر سر خواهیم زد، جایی که می‌توان از کایاک سواری لذت برد آن‌هم نه در رودهای پرخروش جاری در طبیعت، بلکه در رودخانه‌های زیرزمینی. با خانه عکس همراه شوید.

غارهای زیرزمینی “Tham khoun” آن قدر زیبا، رویایی و شگفت انگیزند که در نگاه اول واقعی به نظر نمی‌رسند، جلوه‌ای از زیبایی ناب طبیعت که برای لحظاتی چند، بیننده را مات و مبهوت بر جای می‌گذارد. شاید به همین دلیل است که مردم محلی باور دارند این غارها محل زندگی و رفت و آمد ارواح هستند.

عکاس غارنورد 59 ساله، جان اِسپایز (John Spies)، مجموعه تصاویری تماشایی از این ژرفای شگفت‌انگیز تهیه کرده که در جای خود مسحور کننده‌ است. عمقی از جادو، طبیعت و دنیای سنگی که بی شک جزئی از شگفتی‌های بی‌بدیل دنیای زیرین به شمار می‌رود.

این غار در اصل بیشتر به نام غارهای رودخانه‌ی بنگ فای (Xe Bang Fai) شناخته می‌شود، غارهایی که با ستون‌های استالاگمیت زیبایی روکش شده‌اند. با 15 کیلومتر امتداد و عبور رودخانه‌ای عریض از دل آن، بی‌شک، این غار گنجی با ارزش از گنجینه‌ی زیبای طبیعت کشور لائوس است.

گردشگران می‌توانند روی این رود زیرزمینی و سوار بر کایاک گشتی زده و دنیای زیرین و عجیب این غار را از زاویه‌ای متفاوت تماشا کنند. یا پای پیاده حجره‌های سنگی مجاور را مورد تفحص قرار دهند. این غار تنها در طول فصل خشک سال از ماه نوامبر تا آوریل قابل بازدید است، زمانی که عمق آب مناسب است و با رنگ سبز دلفریبی می‌درخشد.

در جریان عکسبرداری از این غار تیمی مجهز به چراغ‌های LED و دستگاه‌های بی سیم همکاری داشته و با نورپردازی، سعی در بهتر نشان دادن چشم‌انداز زیبا و مبهوت کننده‌ی این غار کردند. سال 2008، یک تیم تحقیقاتی به رهبری غارنورد کارکشته جان پولاک (John pollack) برای نخستین بار اقدام به کاووش، نقشه کشی و عکسبرداری از این غار کردند. پولاک به نشنال جئوگرافی گفته که اولین چالش، ورود به غار بوده است. به ویژه برای کسانی که ترسی افراطی از عنکبوت‌ها دارند، این کار سختی خواهد بود. چرا که ابعاد عنکبوت‌های ساکن این غار به 25 سانتیمتر هم می‌رسد.

اینجا حتی می‌توان جنگلی زنده و پر طراوت را مشاهده کرد که در بالا دست غار و در نزدیکی محل ورود رودخانه به دنیای زیرین، شکل گرفته است. پوشش سبز انبوهی که در تضادی آشکار با رنگ سنگ‌های رسوبی سفید و پرتغالی، چشم اندازی دلفریب خلق کرده است.

به نظر می‌رسد این غار در طول قرون متمادی توسط این رودخانه شکل گرفته است. بقایای فسیلی در لابلای سنگ‌های تشکیل دهنده‌ی این غار  مشاهده شده‌ که در ارتفاع 50 متری بالاتر از سطح رودخانه، تشکیل شده‌اند. به نظر می‌رسد این غار اسرار پنهانی دارد که کشف آنها نیازمند صرف وقت بیشتری است.

هم اکنون تنها بخش‌هایی از غار به روی بازدید کنندگان باز است، به ویژه مسیرهای رو به جنگل فوقانی که گردشی خاطره‌انگیز را برای گردشگران فراهم می‌کنند.

درباره

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*